Kako čistite ribe

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15821

tema odprta - 16. jan 2007 10:05 | ogledi: 3.820 | odgovori: 11

Ko ribam odstranite luskine, kako jih čistite naprej? Jim prerežete trebuh in odstranite drobovino, ali drobovino izvelečete s škrgami, pa riba ostane lepo cela? Sama delam po tej drugi varianti (razen pri sardelah), trebuh prerežem le, če ribe polnim. Mamamia

mamamia

Dolores  

član od: 20.6.2005

sporočila: 1304

16. jan 2007 10:10

Jaz obvezno prerežem in temeljito očistim, saj bi v nasprotnem primeru tvegala, da bi se moji odpovedali ribam, posebno, če bi kaj našli v njih. Dolores

majamarko  

član od: 26.9.2003

sporočila: 2565

16. jan 2007 10:57

K sreči to dela marko, ali pa že kupiva očiščene, namreč meni bi hitro postalo slabo. sem enkrat v eni knjigi videla kako se pucajo, hvala lepa, bljak vse spolzko:) da en govorim če pride v usta luska, grr me kar strese:)

marelica  

član od: 27.8.2005

sporočila: 1398

16. jan 2007 11:26

Sedaj bolj kupujem fileje. Če pa kupim cele ribe, kupim že očiščene. Včasih smo čistili tako, da smo prerezali trebuh in odstranili drobovino, pa dobro sprali. marelica

PISTACIJA  

član od: 7.1.2007

sporočila: 105

16. jan 2007 11:46

Moj oče je bil ribič, zato smo imeli rib čez glavo - za čistit in za jest!. Smo pa vedno ribe zelo temeljito in dolgo čistili: najprej luske, potem čreva ven (tudi glave smo odrezali, za kar se mi danes zdi, da ni prav) in v drugo vodo. Z notranje trebušne stene postrgali vse mrenice in vdolbinice pri hrbtenici spraskali s špičastim nožem. Potem pa po koži in plavutkah strgali z nožem in spirali in parkrat zamenjali vodo, da je šlo večino sluzastega proč. Morda pretirano, ampak ribe so bile mljac in tudi gostje, ki so jih jedli pri nas, so samo čakali ponovitev. Moja tašča jih tudi dobro očisti na zunaj, pri hrbtenici pa včasih kaj rjavega ostane in mi že upade apetit. Drugje rib sploh ne jem, je imel oslič v menzi v trebuhu nekaj rumenkastega, kot bi velikega črva videl, bljak, pa na zunaj se je tudi kaka luska zasvetila. Pa ko sem bila pri 11. letih na morju sem videla tamkajšnje domačine: so po ribi potegnili gor pa dol, odprli trebuh in vrgli čreva ven, z njo enkrat potegnili po morju in gotovo. Kljub lakoti sem komaj spravila vase pol najmanjše ribe. Rada imam morsko belo ribo, pravo potočno postrv, platnico ipd., sem bila pač od malega razvajena s temi dobrotami, enim je pa dobro vse, kar spominja na ribo (npr.tast moj ima še sardine v konzervi zelo rad). Verjetno tudi tukaj velja, da stvari, ki se jih v otroštvu navadimo, ostanejo v nas. Vsak naj se pa zase odloči, ali bo čistil do onemoglosti ali "po morsko" na hitro, ko so ribe pečene, jih itak vsi hvalijo! PISTACIJA

Levinjav  

član od: 15.11.2005

sporočila: 447

16. jan 2007 11:46

Jaz delam po prvi varianti, ker me je tako naučil moj oče. Dejansko potem po drobovju še z nožem postrgam vse ostanke drobovine in jih dobro splaknem v vodi. Tudi sipe in lignje vedno očistim sama. Levinjav

gaja 1  

član od: 29.12.2006

sporočila: 378

16. jan 2007 11:59

Rib se tudi ne dotaknem dokler niso očiščene.Hvala bogu,da moj mož ni takšnega mnenja Vedno jim odreže glavo,ker je naš fantič enkrat rekel,da mu je riba požmrknila na krožniku in je bilo za lep čas konec z ribami. Lahko bi rekla,da ji čisti skoraj do onemoglosti,kot je zapisala Pistacija. gaja 1

runo01  

član od: 13.3.2006

sporočila: 352

16. jan 2007 12:33

Ko je že govora o ribah me zanima ,kako pripravite morskega psa. Sem ravno dobila zrezke morskega psa pa nimam pojma.Ribe pa zmeraj očistim sama,prerežem trebuh potem s prsti odstranim drobovje,splaknem pot tekočo voda. runo01

alexis  

član od: 30.5.2006

sporočila: 884

16. jan 2007 12:51

Mi tudi delamo tako kot večina. Prerežem trebuh in jo očistim. alexis

miha-ela  

član od: 6.10.2005

sporočila: 150

16. jan 2007 13:03

Ribi najprej očistim luske, če jih ima. Nato jo prerežem po trebuhu in potegnem ven drobovje. Najtežje je dobiti ven škrge. Ko jo popolnoma očistim, jo operem pod tekočo vodo in postrgam z nožkom vse kar ni belo. LP miha-ela

andreja č.  

član od: 3.4.2006

sporočila: 587

16. jan 2007 13:04

Mi najraje kupimo že očiščene,če pa te možnosti ni je pa Borut na tapeti in za lijakom.Prereže pa trebuh in očisti,odrsa še luskine,jaz ponavadi samo še preverim da res ni kaj rjavega ostalo v ribi,ker mi tisto grozno pogreni.Morskega psa pa jaz najprej namočim v mleko potem pa popečem na olivnem olju andreja č.

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti